Адвокат роз’яснив, як вплине на бізнес скасування обов’язкового продажу валюти

36

Нещодавно Нацбанк скасував обов’язковий продаж 30% валютної виручки після її надходження за курсом міжбанку.

Норма, яка зобов’язувала підприємців продавати 30% виручки на міжбанку, перестала діяти з 20 червня. Валютні надходження бізнесу, зараховані на розподільчі рахунки протягом 19 червня, вже не підлягали обов’язковому продажу.

У регулятора переконують – мовляв, чергове валютне послаблення не матиме негативних наслідків для макрофінансової стабільності України.

Проте ми вирішили детальніше дослідити це нововведення і взяли коментар у адвоката, юриста єПраво Тараса Гука щодо скасування обов’язкового продажу валюти та як це відобразиться на справах українського бізнесу.

Юрист пояснив чи зобов’язаний водій пред’являти посвідчення поліцейському

Що означає це рішення для бізнесу?

Можливість самостійно вирішувати, коли саме та за яким курсом продавати свою валютну виручку. Якщо раніше 50%, а останнім часом 30 % валютної виручки підлягали обов’язковому продажу за середнім курсом міжбанківського валютного ринку, то тепер експортер самостійно вирішуватиме, коли та за яким курсом (міжбанку чи комерційним курсом банку) йому продавати валюту.

Фактично, це усі зміни, які чекають на підприємців України. До інших глобальних змін нацбанківське скасування не призведе.

Чи вплине це якимось чином на готівковий курс гривні?

Навряд. Згідно з даними Нацбанку, 90 % валюти, отриманої експортерами, конвертуються у гривню. Таким чином, регулятор висловлює оптимістичні прогнози.

Чи зможе бізнес користуватися отриманою валютою, до прикладу, чи матиме змогу ФОП зняти валюту у банківській касі?

Ні. Валютою, як і раніше, не можна розраховуватися в Україні, її не можна знімати готівкою в касі банку та оплачувати будь-які зобов’язання.

Прикладом того, як можна використати валюту, є проведення розрахунку за зовнішньоекономічним контрактом або оплата закордонних відряджень. Також можна відкрити валютний депозит або виплатити дивіденди нерезиденту.

Які ще корисні нововведення останнім часом з’явилися на валютному ринку?

Новий закон “Про валюту і валютні операції”, який набрав сили з лютого цього року, кардинально покращив правила роботи з валютою. На його виконання Національний банк України прийняв величезний масив нових постанов, які регулюють валютні операції за новими підходами.

Фінансовий моніторинг і Україна: як розслідують відмивання грошей і до чого тут Інтерпол

До основних валютних “вольностей” можна віднести такі:

  • скасування валютного нагляду операцій із отримання валютної виручки сумою, еквівалентною 150 000 грн (майже €5000). Це означає, що можна отримувати валюту без надання банку жодних підтверджуючих документів. Правда, якщо банк виявить умисне подрібнення операції, то може попросити у вас документи на кожну із них;
  • введення ризико-орієнтованого підходу для валютного контролю надходжень на суми понад €5000. Банк самостійно визначає перелік документів, які необхідні для проходження контролю і, за певних умов, може не вимагати їх навіть на операції за сумами, що перевищують €5000;
  • надання можливості юридичним особам нерезидентамвідкривати в українському банку рахунок в гривні і проводити платіжні операції без реєстрації в Україні філії або представництва;
  • надання можливості українським компаніям та ФОПам відкривати рахунки за кордоном без отримання індивідуальних ліцензій;
  • збільшення ліміту на репатріацію дивідендів нерезидентам на суму до €12 мільйонів на місяць (до цього було обмеження у 7 мільйонів);
  • надання можливості купувати валюту в день подання заявки без попереднього резервування;
  • скасування нотаріального посвідчення зразків підписів керівника і відбитків печаток для відкриття поточного рахунку в банку. Надання нотаріально засвідченої копії статуту скасовано вже досить давно, але для того, щоб відкрити рахунок компанія, перед тим як іти в банк, змушена була шукати нотаріуса, підтверджувати повноваження директора випискою, наказом, статутом та оплачувати послугу засвідчення підпису на картці зразків підпису.

Тішить, що регулятор розуміє важливість подальшої лібералізації і рухається по затвердженій ще минулого року дорожній карті. Очевидно, що лібералізація валютного законодавства є вдалою і рухається в правильному напрямку, – певен Тарас Гук

Адвокат зазначає, що Нацбанку ще є куди рости – необхідно знімати обмеження для нерезидентів фізичних осіб (зараз вони можуть в Україні отримувати лише заробітну плату або переказ з закордону), збільшувати ліміт сум валютної виручки, які не підлягають валютному контрою, знімати ліміт на виведення дивідендів  тощо.

Джерело.