032.ua – Куди поїхати до Львівської області. Подорож до наскельної фортеці Тустань, – ФОТО

300

У рамках редакционного спецпроекту “Подорожуй з 032.ua” пропонуємо дізнатися про туристичну локацію на Львівщині – унікальну наскельну фортецю Тустань.

Тустань – середньовічна наскельна фортеця-град та митниця 9 – 16 століть. Її залишки розташовані у Стрийському районі Львівської області. Це пам’ятка, що приваблює багатьох туристів своєю красою та унікальністю. Кореспондентка 032.ua побувала там та пропонує переглянути фото та дізнатися, чим цікава ця локація та що можна побачити.

Фортеця входитиме до складу Державного історично-культурного заповідника “Тустань”. Вхід на територію коштує 85 гривень для дорослих та пільговий – 45 гривень.

Тустань, Фото: 032.ua

Тустань, Фото: 032.ua

Про фортецю Тустань

Наскельна фортеця Тустань діяла як оборонний, адміністративний центр і слугувала митним пунктом на важливому соляному шляху, що вів з Дрогобича на Закарпаття та до Західної Європи.

Цей комплекс був вершиною майстерності тогочасних будівників. Тустань немає аналогів у світі за технологією будівництва. Фортецю збудували на скельних комплексах Камінь, Гострий Камінь та Мала Скеля, яким 55 мільйонів років. Природні проміжки між стрімкими скелями предки доповнили дерев’яною забудовою. Для кріплення конструкцій у кам’яні видбовували пази та врубі, в які вкладали колоди.

Фортеця мала дев’ять рівнів із галереями; вежами; житловими, господарськими та оборонними приміщеннями, які зі всіх сторін захищали дитинець. Вона була небаченої висоти на той час. Скелі із забудовою здіймалися понад 90 метрів над долиною.

З бойових майданчиків на вежах добре проглядалася навколишня територія. Для забезпечення водою під час осади фортеця мала криницю та дві цистерні

Поступовий занепад фортеці виник через кілька причин. Зокрема, у 16 ​​столітті країни Центральної Європи розробили власні поклади солі, тому зникла потреба її вивозу з Галичини, тоді Тустань втратила роль митниці; також з часом вона припинила відігравати роль прикордонної оборонної фортеці, а зміни у військовій техніці призвели до втрати її оборонного значення.

Що подивитись

Наразі Тустань є популярною туристичною локацією. До наших днів дерев’яні елементи фортеці не збереглися. Побачити на власні очі можна лише скельний комплекс та частину мурованих укріплень.

Є можливість прогулятися маршрутом навколо скель та піднятися на дитинець. Звідти відкривається неймовірний краєвид на Сколівські Бескиди та долину села. Там обладнано три оглядові майданчики.

Спускаючись із дитинця, можна завернути до середньовічної криниці, яка глибиною становить 30,4 м. Вона могла врятувати та забезпечити водою заставу фортеці при тривалій осаді.

Особливу увагу приваблюють самі скелі. На цих каменях люди поклонялися давнім богам. Крім того, після себе залишили наскельні малюнки, на які можна натрапити і нині. Збереглося викарбоване зображення вовка, що наздоганяє лося, коня та всадника, топори та хрести.

На території також є еко-майданчик, мотузковий парк та загалом там чудова природа. Можна прогулятися селом, пройти тим же давнім торговим шляхом, який пролягав біля Русі.

Тустань, Фото: 032.ua

Тустань, Фото: 032.ua

Тустань у наш час

Дослідження фортеці Тустань розпочалося у 1971 році під проводом художника та археолога Михайла Рожка. Вона до нашого часу привертає увагу не лише дослідників, а й туристів, адже туди постійно приїжджає значна кількість людей. На території можна поринути у давню історію, насолодитися середньовічною культурою, красою скель та силою української природи.

Ця локація також відома завдяки атмосферному фестивалю “Ту! Стань”, де організовують середньовічні танці та співи, рицарські бої, кінні турніри та інше. Його проводять протягом багатьох років поспіль. Цьогоріч традиційне дійство скасували через повномасштабну війну, проте організатори сподіваються, що наступного року фестиваль пройде у вільній та мирній Україні.

3D-модель середньовічної фортеці Львівщини

Завдяки 3D-моделі розробникам вдалося показати, який вигляд мала фортеця в період розквіту – це п’ятий будівельний період, 13 століття, оскільки він найкрасивіший. Також відтворили первісний вигляд прилеглої території – багаторядні вали та рови з історичним торговим шляхом.

Читайте також: “90% нашої команди – з Маріуполя”. Історія закладу в центрі Львова, що відкрили друзі-переселенці

Фото на головній: 032.ua

[ad_2]

Source link

" " " "