У Хмельницькому почали “інвентаризацію покійників” на старому цвинтарі

Дослідники мають намір перевірити кожну могилу

2405

У Хмельницькому міські комунальники почали  тотальну інвентаризацію могил на старому міському кладовищі, розташованому по вулиці Кам’янецькій. “Наймолодше” поховання на цьому цвинтарі датується 1964 роком. Після “інвентаризації” всіх поховань мають намір приступити до створення на цьому місці меморіального парку.

Хмельницький – не перше місто в Україні, яке хоче старе кладовище перетворити на меморіальний парк. Серед найбільш відомих місць масових поховань, які вже мають такий статус – Личаківське кладовище у Львові та Бабин Яр у Києві.

“Старі кладовища через певний період можуть переводитись у статус меморіальних парків, скверів. Меморіальний парк – це місця вшанування померлих. Тобто це як було  кладовище, воно в тому вигляді і залишається, але плюс до того , в цей меморіальний парк можуть більше коштів виділятись на благоустрій”, – каже начальник СКП “Хмельницька ритуальна служба” Сергій Бортник.

Дивіться також: Нові огородження та зачистка старих дерев – як зміниться кладовище на Кам’янецькій навесні

Перш, ніж приступати до створення парку, комунальники мають намір дослідити весь цвинтар та провести повну інвентаризацію усіх поховань. До цього процесу підключили науковців. Зокрема, упродовж двох місяців займатиметься дослідженням поховань історик та археолог Ярослав Михайловський. Зараз він викопує із землі фрагменти пам’ятників, чистить їх і повертає у вертикальний стан, а заодно переписує епітафії на них. Паралельно науковець складає топографічну карту поховань.

У тих місцях кладовища, де вже не збеерглося огорож та меморіальних плит, планують дослідити землю з допомогою геосканера на предмет визначення місць поховань. Принагідно комунальникки також просять містян, які памятають, де можуть бути могили їхніх родичів, прийти на цвинтар і показати місце ймовірного поховання.

“Ми хочемо ще до визначення меморіального парку встановити там інформаційні табло, що це меморіальний парк, кладовище, яке було засновано в такому-то році, існувало до такого-то. Це кладовище, на якому поховані визначні особистості і міста, і країни, і навіть Європи. Там в нас є льотчик з королівської родини”, – каже міський голова Олександр Симчишин.

Міський голова також наголосив, що в цьому місці не буде жодної забудови і навіть натяку на забудову. Кладовище буде збережено як історико-архітектурний комплекс. Робота зі створенню парку вже почалася. Комунальники розчистили на цвинтарі чагарники, спиляли старі дерева та посадили цьогоріч сотню молоденьких лип.

Містяни матимуть змогу прийти сюди, посидіти на лавочці, послухати пташиний спів і заодно подумати про вічне.