Народний депутат України від фракції «За Майбутнє» Сергій Лабазюк, підбиваючи підсумки 2020 року в прямому ефірі програми «ВІДПОВІДЬ» на телеканалі ТВ7+, детально пояснив, чого очікувати українцям після відкриття ринку землі.
Нагадаємо, ще навесні Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який з 1 липня 2021 року скасовує мораторій на продаж аграрної землі.
Сам Сергій Лабазюк стверджує, що закон потрібен Україні, але точно не в такій редакції, як зараз.
Навіть більше, політик і член комітету з питань аграрної галузі, спираючись на досвід сусідніх країн, пояснив, чого саме чекати українцям у наступному році, та хто насправді матиме змогу купувати землі.
«В липні будемо мати не легкий, а серйозний шок. І, коли ми говоримо про допуск іноземців до нашої землі в перші роки, то це категоричне ні. Бо є практичний досвід наших сусідів – Угорщини та країн Прибалтики, які допустили іноземців до ринку землі. Чим це скінчилось? Місцеві жителі тоді були приблизно в такому ж матеріальному стані, як і українці зараз. 96% прибалтійських земель – у власності німців та французів. Через декілька років, коли у прибалтійців з’явилися кошти, вони вже не змогли придбати землю, тому що німці купували її не для заробітку, а для власності», – пояснює Лабазюк.
Аби не повторити сумний досвід сусідніх країн, депутат розробив один із законопроектів, в якому пропонувалося наступне – спочатку право на покупку землі надати фізичним особам, через 5 років – юридичним особам і виключно українцям.
«Наразі, що ми маємо у прийнятому законі? Фізична особа, яка не має підтвердження походження грошей, не може купити землю. Ви також маєте можливість взяти кредит під заставу вашої ж землі! Але тут нюанс – якщо ви через місяць вже не зможете виплачувати кредит, то втрачаєте землю. Вона відходить у власність фінансової установи. Це була спеціально створена система так званими лобістами даного законопроекту, які хотіли за безцінь скупити українські землі», – заявив Сергій Лабазюк.