Кримськотатарський орнамент, культуру приготування українського борщу, українську писанку. Це та багато інших елементів нематеріальної культурної спадщини України присвоїти собі хочуть росіяни. Та саме ці елементи є основою українських традицій, які ідентифікують народ.
Представники 16 областей зібрались у одному залі, аби представити свої елементи нематеріальної культурної спадщини та обговорити їх збереження та популяризацію. Свої представляла і Хмельниччина, наразі у нас їх 13. Серед елементів всім відомий Самчиківський розпис.
Поповнення елементів нематеріальної спадщини Хмельниччини не зупиняється. Зараз у віддалених точках нашої області студенти працюють над вишукуванням стародавніх рецептів регіону, аби створити видання під назвою «Автентична кухня Поділля».
Велику увагу на симпозіумі приділили елементам нематеріальної культурної спадщини прифронтових та окупованих зон. Їх там є чимало, та щодня, щогодини та щохвилини є ризик їх знищення російською армією та зброєю. Фахівці розповідають, доля частини елементів зараз невідома, частину – вже знищили.
Спікери та фахівці не тільки розмовляли, а й діяли. Відтак було напрацьовано кроки подачі ще 4-ьох елементів нематеріальної культурної спадщини Хмельниччини до Національного переліку.
Нематеріальну культурну спадщину України в народі називають живою. Адже вона передається з покоління в покоління та розвивається. Та найголовніше – спадщина повинна бути цікава та важлива народу, бо інакше з часом вона помре.