В столиці відбулося засідання консультативної ради з питань місцевого самоврядування. До діалогу запросили представників офісу президента, міністерств та керівників громад. Після успішного старту реформи децентралізації потрібно її вдало завершити. Для цього вирішили спитати думку тих, хто на практиці втілює її в життя. У Києві побувала і делегації із Хмельниччини.
Успішний старт реформи децентралізації вимагає такого ж вдалого її завершення. У Києві обговорили питання органів місцевого самоврядування, що назріли за цей час. На засіданні консультативної ради були присутні народні депутати, представники профільних міністерств та голови громад та обласних рад. На запрошення голови Верховної Ради участь у засіданні взяла голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк. Основою успішної громади є достатній бюджет. Як кажуть у комітеті з питань фінансів, перелік місцевих податків можуть переглянути.
В уряді кажуть, тепер громади самі розпоряджаються фінансовим ресурсом та мають достатньо інструментів для успішного розвитку.
Однак громади іншої думки. Від держави їм у власність дістались лікарні та школи, які потребують значних капіталовкладень. Не в кращому стані і дороги, що сполучають населені пункти А після боротьби із ковідом частина місцевих бюджетів збідніли. Тож представники громад переконані, повноваження мають бути наділені ресурсом.
Зараз на місцях залишається 60 відсотків прибуткового податку. В громадах кажуть, цю ставку потрібно збільшувати хоча б на 5 відсотків. Адже місцеві бюджети мають багато витрат, зокрема відшкодовування пільг на перевезення.
Ті громади які утворились у жовтні, мають базову бюджеті близько 38 мільйонів гривень. І обласна казна має їм допомагати. На Хмельниччині є нагальна проблема із утилізацією небезпечних хімічних відходів, існує заборгованість із відшкодуванням тарифів підприємствам житлово-комунальної галузі. Усі ці питання потребують вирішення на державному рівні, адже скромний обласний бюджет не в змозі виділяти такі великі кошти, зазначила у своєму виступі на засіданні консультативної ради голова Хмельницької обласної ради Віолета Лабазюк.
Нагальна проблема жителів Хмельниччини – падіння рівня грунтових вод. В області на два роки за підтримки обласної ради розробили програму «Питна вода».
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков зазначив, що обговорені та напрацьовані пропозиції будуть узагальнені.
В цілому, представники громад відмітили, що такий формат спілкування сприяє більш активній співпраці з боку органів місцевого самоврядування та держави.