Чернівці “Молодий Буковинець” – Скільки може знадобитися часу та ресурсів на деокупацію півдня України

220

Колаж – Дарина Дмитренко/LIGA.net

Президент Володимир Зеленський наказав військовослужбовцям відбити тимчасово окуповані прибережні райони на півдні країни.

Для цього Генштабу потрібно розробити відповідні плани, сказавши 10 липня в інтерв’ю The Sunday Times міністр оборони України Олексій Резніков.

За словами міністра, Україна накопичує мільйонну бойову силу, оснащену західним зброєю, щоб відвоювати свою південну територію.

Напередодні міністерка з питань тимчасово окупованих територій Ірина Верещук та радник голови ВП Михайло Подоляк закликали мешканців тимчасово захоплених територій Херсонської та Запорізької областей евакуюватися, щоб полегшити ЗСУ деокупацію: “Будуть тяжкі бої”.

Як і коли можливе звільнення півдня України – розбиралися журналісти LIGA.net.

Стратегічні можливості

Коли йдеться про можливе звільнення тимчасово окупованих територій на півдні країни, експерти погоджуються: завдання не буде просте.

Так, РСЗВ HIMARS вже змінюють ситуацію на полі бою, але поки що про стратегічні переваги над противником говорити зарано.

Південь України має бути звільнено, адже від цього залежить, в тому числі, і продовольча безпека світу, говорити в коментарі LIGA.net полковник запасу та військовий експерт Сергій Грабський. Втім, такі масштабні операції будуть потребувати всебічної підготовки.

За його словами, підриви складів допомагають створювати тактичний “снарядний голод” та дають можливість отримувати тактичні переваги.

“Ми знищуємо склади місткістю у 3000 тонн. А групуванню військ рівня дивізії — умовно 15 000 людей — за день потрібно витратити до 200 тонн боєприпасів. Знищуючи склад на 1000 тонн, ми унеможливлюємо проведення операцій протягом 5-10 днів”, — каже Грабський.

На першій фазі звільнення півдня ЗСУ треба знищити групування противника, розташоване на правому березі Дніпра, пояснює Грабський. Це має бути здійснено за двома напрямками: перше — блокування та визволення Херсона, друге — прорив у бік Нової Каховки та Берислава.

Далі треба не дати супротивникові перекинути сили через новокаховську переправу. Війська РФ, які залишатимуться на правому березі, будуть “заблоковані та приречені”, упевнений він. Ключове завдання ЗСУ – закріпитися на переправах до Херсона та Нової Каховки.

Треба більше зброї

Генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко у коментарі LIGA.net наполягає: для успішного наступу союзники мають не тільки виконати обещання, які вони давали ще під час першої зустрічі на базі Рамштайну, але й максимально розширити перелік вооружень.

“Йдеться про масове постачання артилерії калібру 155 мм, боєприпасів до них, РСЗВ, ракет NASAMS. Нам дуже потрібні ракети, що б’ють на 300 км — ATACMS. Радянських запасів у нас майже нема. Зараз президент США Джо Байден поїде на Близький Схід і проситиме поставити нам радянське оружня у керівників тамтешніх держав. Можливо, він домовитись, а можливо, й ні. Питання в годині. Поки що зброї мало — нинішня ситуація залишається непростою, і ми зазнаємо серйозних втрат”, — каже він.

Важливим аспектом є насичення наступального угрупування засобами сил ППО, додає Грабський. Адже безнадійного прикриття з повітря говорити про настання – безглуздо, противник має перевагу в авіації, і це дозволить йому стримувати українську армію.

“У найгіршій ситуації ми будемо триматися на тих позиціях, на яких ми є зараз. В оптимістичному варіанті нам вдасться вийти на рівень звільнення Азовського моря”, — зазначає Грабський.

Люди і година

За даними Грабського, на правому березі Дніпра у Херсонській області противник зосередив 10 000 – 12 000 особового складу. У такому разі Україні потрібно сформувати ударну групу щонайменше з 30 000 людей.

Звільнення правого берега Дніпра та Херсона є цілком реалістичними планами, розповідає LIGA.net військовий експерт Сергій Згурець. А от ситуація із Запорізькою областю та Мелітополем — складніша.

“Проведення бойових дій на півдні із більшою інтенсивністю можливе лише після стабілізації лінії фронту на Донбасі, щоб ми розуміли, які сили та засоби є у нашому розпорядженні. З іншого боку, потрібна година на накопичення необхідних резервів. Яке кількість резервів є на сьогодні – не знає ніхто, крім Генерального штабу”, — зазначає Згурець.

Оптимістичний термін проведення такої операції – щонайменше 2-3 місяці з урахуванням всіх умов, зокрема погодних, вважають експерти.

Кількість людей для наступу може бути достатньою, вони навчені та готові до бою, але часто їм “банально не вистачає гармат”, наголошує Згурець. Проте “динамика передачі зброї, вочевидь, прискорилася”.

“За песимістичного сценарію, – коли зброї постійно бракуватиме, – ситуація на Донбасі буде під контролем, але всі ресурси, які ми будемо отримувати, будуть прямувати туди. А ситуація на півдні залишатиметься без змін. Ми будемо знищувати командні пункти та скупчення ворожої сили. Тоді це розтягнеться на наступний рік і ми можемо спробувати провести нову наступальну операцію після зими”, — вважає Згурець.

Ігор Романенко додає, що підготовки оперативного резерву для звільнення півдня він не бачить. А розпочинати наступ без нього – це “авантюра”.

Читайте новини “МБ“ у Facebook | Telegram | Viber |

Сьогодні, 01:59

Коментарів

0
перегляд

127



[ad_2]

Source link

" " " "