Одеські телеграм-канали – основні “постачальники” фейків,

137

 

Впродовж моніторингового періоду з 1 по 5 серпня в одеському інфопросторі було виявлено 15 повідомлень з ознаками фейків та неправдивою інформацією. При цьому традиційні медіа повністю вільні від дезінформації. Зустрічаються поодинокі приклади порушення журналістських стандартів — сексизми, мова ворожнечі, надмірна емоційність та політична джинса.

Такі висновки можна зробили після аналізу даних, які були получені в результаті щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проекту “Infocrime Одеса” за підтримки британського фонду Thomson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.

З 1 по 5 серпня 2022 року загалом було проаналізовано 1 тис. 813 повідомлень у сімох місцевих медіа та сімох телеграм-каналах. Також до моніторингу потрапили основні пропагандистські тези з російської медіа середовища. У 34 матеріалах (1,9%) виявлено ознаки інформаційних маніпуляцій. З них 15 являють собою повідомлення з елементами фейків та пропаганди.

Як і в попередніх моніторингами головними ретрансляторами недостовірної інформації у регіональному інформаційному просторі були телеграм-канали. «Курс Одеса» протягом тижня кілька разів публікували ріпості повідомлень від російського Міноборони без жодних коментарів з боку українських військових, адміністрації чи бодай очевидців «прильотів» в області. Серед повідомлень були не лише дописи про «Знищені Гарпуні»які в умовах війни складно перевірити, але й про розміщено ППО на крыші Одеської музкомедії, що було оперативно спростовано заступником Одеського міського голови. Також цю дезінформацію, без спростування від мерії, подавши й телеграм канал “Одеса Інфо”.

Продовжує розповсюджувати повідомлення в контексті наративу «війни американців проти Росії до останнього українця» телеграм-канал «Типова Одеса». Це вже стало тенденцією останніх місяців війни. Джерелом цих дописів стають російські медіа. Про маніпуляції та вигадки щодо цієї теми детальніше робивши розслідування фактчекерський проект StopFake На цьому ж каналі нав’язується думка, що війни до перемоги хочуть лише ті, хто нічим не ризикує, а в місті масово роздаються повістки Майже щоденно зустрічаються подібні повідомлення з вказанням адрес та районів міста, де якби затримують чоловіків, у яких ще й перевіряють телефони. У цьому ж контексті розповсюдивши неперевірену та провокативну інформацію та телеграм-канал «Х..я Одеса», де на відео зафільмовано людину, що відпливає біля моря від пірса з правоохоронцями. У допису вказується, що чоловік нібито тікає від «військкомату» Хоча для цього відео можна вигадати будь-який контекст. Це міг бути нарушник заборони на плавання біля моря через мінну опасность.

У форматі поширення російської пропаганди був опублікований допис із посиланням на заяву керівника МЗС Дмитра Кулебі, що якби «ЄС відмовляється створювати спецтрибунал для Росії». Проте наразі країни ЄС та США вже погодили необхідність такого суду і обговорюють лише його формат. Тож російські ЗМІ маніпулятивно скривдили суть сказаного головою українського МЗС. Також відомо, що ідею створення спецтрибуналу підтримали такі міжнародні організації, як Парламентська асамблея Ради Європи, Європейський парламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламент ОБСЄ.

Деякі російські ЗМІ опубликовували повідомлення Зелений наказавши місцевій владі розглянути петицію про заміну пам’ятника Катерині II в Одесі на постамент до порноактора. Ця «новина» почала з’являтися після того, як на сайті Президента України опублікували відповідь на дві відповідні петиції, які набрали необхідні для розгляду 25 тисяч голосів. Але очевидно, що петиція не є обов’язковою до виконання. В іншому повідомленні на цю ж тему присутня мова ворожнечі — «Серед українських гомосеків цей персонаж (порноактор, – ред.) користується великою популярністю». Але це не дивно, бо гомофобія давній супутник рашизму. Це видно по російських ЗМІ та проросійських одеських телеграм-каналах, де, наприклад, співставляється територія поширення віспі та «гомосексуалізму» в Європі.

Емоційні заголовки та мова ворожнечі

У традиційних онлайн медіа фіксувалися поодинокі приклади порушення журналістських стандартів. У вигляді твердження подається назва новини «У серпні росіяни захочуть припинення вогню, щоб провести свої псевдореферендуми», хоча у тексті новини експерт вважає, що це лише «можливо». Нагадаємо, що більше половини читачів звертає увагу лише на заголовки, не читаючи тексту новин.
Політичну джинсу зафіксовано у новині «Лікарня Болградського району отримала гуманітарну допомогу на мільён гривень» в інтересах депутата Болградської районної ради Артема Булгару. Також у повідомленні про військовослужбовця, який пропонував взятки лікарям за «білий квиток», надмірно фокусується на походженні героя новини. Таких подробиць слід уникати, адже вони підсилюють формування негативних стереотипів у суспільстві. У місцевому телеграм-каналі «Одеса як вона є» зафіксовані випадки сексизмів. У двох дописах жінок, які здійснили економічні злочини, іронічно називають «бізнесвумен».

Source link