“Новини Полтавщини” – традиції та прикмети – Новини Полтавщини

130

Медовий Спас — перший із трьох свят Спаса, які щорічно відзначаються у серпні. Він святкується 14 серпня і ще має назву Маковія.

Свято Маковія утворилося з народних традицій та церковної дати. З одного боку — серпень визначний тим, що це місяць урожаю та щедрості матінки-природи, а саме до дня Медового Спасу треба зібрати врожай меду, адже після цього пчелі дають значно гірший мед. Звідси пішла “медова” назва. vsviti.

Цього дня церква також відзначає Походження чесних древ Животворчого Хреста. Що це означає? Згідно з легендою, частка дерев’яного хреста, на якому розіп’яли Ісуса, спасла Константинополь від епідемії небачених масштабів, що передавалась через воду. Цією часткою освятили всі водоймища в місті і вони очистилися. Звідси й пішла традиція святити воду в цей день та приписувати їй цілющі властивості.

Ще одне трактування свята Маковія: цього дня вшановують пам’ять семи мучеників Макавеїв. Проте в народі назву сприймають, як період, коли збирається новий урожай маку, який теж є одним із головних атрибутів Спасу.

Що святять у цей день

Основні елементи, які треба принести до церкви на посвяту – це мед нового врожаю, воду та мак. При чому освячений мед треба залити в церкві як милість нужденним, або ж самому знайти бідняка і віддати йому гостинець. Існувала навіть прикмета, що якщо твій мед не спробує злиденний — то можеш накликати на собі біду.

Також до важливих елементів освяти відноситься оберіг, який називають “маковійчиком”. З оберегом також можна святити окремі трави чи квіти та використовувати їх у своїх цілях. Васильки і чорнобривці жінки святили, аби потім додати у ванну під час купання, щоб зберегти здоров’я.

Читайте також: Традиційні українські шуліки з маком та медом: як приготувати

Перше, що потрібно зробити після освячення – з’їсти ложку свіжого меду та запити трьома глотками води.

Що приготувати до столу

Традиційно пані готували до Медового Спасу макові рулети, медове печиво, млинці з маком та медом та інші вироби, які включали посвячені інгредієнти. Здебільшого це були солодощі. Детальніше про те, що приготувати на Спаса читайте у нашій статті: ТОП-7 страв, які можна приготувати на Спаса.

Рибні та м’ясні страви на столі цього дня відсутні, адже з Медового Спасу починається Успінський піст.

Оберіг з трав

Ще до прийняття християнства на території Київської Русі була в цей день особлива традиція — створення букетів-оберегів, які в народі називали “маковійчиками”. Ці обереги мали захищати всю батьківщину від біди протягом наступного року. Така традиція не зникла з приходом християнства, а лише видозмінилася — тепер ці обереги святять біля церкви. Букет такий має робити саме жінка, а складається він із певних трав та квітів, при чому шкірна з рослин має певне значення.

У букет кладеться калина, як символ кохання і соняшник, як символ сонця. Календула — як захист від різних хвороб та материнка, як захист для продовження роду. Колосья вівса — символ добробуту та врожаю і м’ята — символ спокою та світу. До обов’язкових трав відносяться також ласковець, тирлич, боркун, полін та макові голівки.

Усі трави жінка має поєднати червоною стрічкою та віднести освятити до церкви. Далі принести додому та поставити на місці, де його ніхто не зачепити і не пошкодити. Цілій оберіг — гарантія добробуту, здоров’я та миру в будинку. Найкраще місце для трав — біля ікони чи на підвіконні.

Попри те, що з оберегом треба поводитись обережно — можна за потреби витягнути мак. Його насіння сипати по кутках, щоб уберегти оселю від злих духів, а макові голівки кладуть під подушку дитині, яка погано спить уночі.

Приміти на Медовий Спас

На Маковію літо закінчується, осінь починається.

У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро.

На перший Спас і поганий медку спробує.

Дощ на Макавеїв – мало пожеж буває.

На Макавеїв збирають мак.

На Перший Спас святі колодязі.

На Маковій вдовам допомагай. Слабкому допомога, а тобі – щастя.

На Уралі та в Сибіру з першого Спаса починають шишкувати кедри.

Медовий Спас нові колодязі освячує.

У перший Спас будь-який бабин гріх попрощатиметься.

Після першого Спаса у воду не заходять.

Після Першого Спаса коней у річці не купають.

Тим, хто побоюється відьом: у цей день потрібно зібрати насіння дикого маку та обсипати ними будинок – жодна відьма в будинок не проникне.Source link