nta.ua – ВІЛ та СНІД. Інфікування, різниця та чому варто кожному зробити тест

301

Безкоштовний, добровільний та конфіденційний. До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом львів’ян заохочують тестуватись на ВІЛ-інфекцію. Розповідаємо де і як це можна зробити. Зокрема, одне і місце, де можна пройти тест на ВІЛ у Львові – Львівський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, що на вулиці Лисенка, 45.

ВІЛ – причини інфікування та тест

У реєстратурі скеровують до кабінету соціального працівника. Саме там консультують та відповідають на найпоширеніші запитання: ВІЛ передається статевим шляхом, через кров і від матері до дитини, а незахищені статеві контакти є на першому місці серед причин інфікування, ін’єкційне вживання наркотиків – на іншому.

«Чотири рідини є небезпечними щодо інфікування на ВІЛ-інфекцією – кров, сперма, вагінальна секреція та грудне молоко», – каже соцпрацівниця Світлана Сорочан.

Вона розповідає, що в її практиці були випадки, коли в парках чи в інших місцях люди могли ненароком вколотись використаним шприцом, які будь-де розкидають узалежнені від наркотиків. Та завдяки вчасній допомозі медиків – інфікування невіліковних захворювань можна уникнути.

«У разі інфікування слід негайно звернутися до Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. У нас можна отримати постконтактну профілактику протягом трьох діб. Важливо: після 72 години препарати не будуть ефективними», – розповідає Світлана Сорочан.

Результат тесту повідомляють тільки тій людині, яка його здавала. Перевіритись на наявність інфекції можна як за повними анкетними даними, так і анонімно. Отримане скерування від соцпрацівниці передають медсестрі у маніпуляційній. Саме вона і проводитиме тест.

«Нам потрібно лише одну крапельку крові», – каже медсестра і заспокоює, адже, скільки б разів проходивши процедуру, хвилювання здебільшого не вдається позбутися. Результат тесту треба чекати 15 хвилин

На Львівщині майже 6 тисяч ВІЛ-інфікованих

Інфекціоністка Олена Павлишин пояснює, чим відрізняється ВІЛ від СНІДУ та які перші ознаки захворювання.

«Якщо вірус імунодефіциту людини потрапляє в організм, то іноді навіть десятиліттями може не виявлятися. Та одного дня організм може втомитися стримувати ВІЛ. Саме тоді людина починає хворіти на різні недуги. Це може бути туберкулез, молочниця, дерматит чи загострення псориазу. Тож ВІЛ живе з ними у симбіозі і переходитиме у СПІД. Це пояснюється низьким імунітетом», – каже вона.

Ніколи б не подумала, що СНІД може трапитися зі мною

Вже багато років ВІЛ та СНІД не є смертельними, а й досі – невиліковні.

«Підтримувати якісне життя допомагає антиретровірусна терапія, що не має жодних віддалених наслідків», – розповідає 55-річна львів’янка Жанетта Матвейко. Вона живе із діагнозом «СПІД» вже 12 років.

«Ніколи не могла подумати, що це може статися саме зі мною. Я дізналася про свій діагноз випадково. Якось подруга попросила підтримати її, коли здаватиме тест на ВІЛ. Я вирішувала перевіритись із нею за компанію. У неї результат негативний, а мені сказали залишитись», – згадує Жанетта.

У неї також виявили туберкулез. До того ж 15 років залежності і кілька років у в’язниці далися взнаки. Тоді жінка ледь вижила. Зараз Жанетта є щасливою мамою та бабусею, а також соцпрацівницею – допомагає тим, хто опиниться у схожій ситуації, вийти з неї.

«Без допомоги оточення витримати той шлях розпачу, приниження, дискримінації не можливо. Зараз у мене є команда, з якою ми ефективно працюємо. Хочемо допомогти кожному побороти свій страх у прийнятті свого нового статусу. Суспільству маємо показати, що ВІЛ-інфіковані – мають право на життя. Ніякий ярлик вішати на когось не можна»,каже Жанетта.

Зупинити поширення ВІЛ-інфекції може тільки тестування

На Львівщині близько 6 тисяч ВІЛ-інфікованих, близько половини з них про свій позитивний статус і не здогадуються, а серед тих, хто знає про своє захворювання, – ліки не приймають менше половини. Ці фактори сприяють подальшому поширенню інфекції. Тобто, якщо ВІЛ-інфікована людина приймає терапію, то від неї неможливо заразитися вирусом, зокрема, і через статеві стосунки.

«Наприклад, 99,9% дітей у ВІЛ-інфікованої матері народжуються здоровими, якщо вона вчасно обстежена. У нас в Україні вагітним двічі, а тій частіше, проводять тестування на ВІЛ. Якщо мама отримала вчасну антиретровірусну терапію, то діти будуть здорові. Єдине застереження – це відсутність грудного годування», – казати інфекціоністка Олена Павлишин.

Через низький рівень тестування на ВІЛ, за даними експертів ВООЗ, наша країна посідає перше місце в Європі за темпами поширення цієї небезпечної недуги. Щоб не поповнювати невтішної статистики, навіть при тому, що ознак недуги немає, варто зробити швидкий тест на ВІЛ, зокрема можна перевірити відразу і вірусні гепатити, заради свого спокою.

Це можна зробити у свого сімейного лікаря, або у найближчому центрі СНІДУ, неурядових організаціях чи приватних лабораторіях. Адже понад 60 тисяч українців ВІЛ-інфіковані і не знають про це.

Віра Лабіч

Оцініть новину

Клас!

0

Я це люблю

0

Ха-ха

0

Сумно

0

Злість

0

Обіймашки

0

Шооо?

0



[ad_2]

Source link

" " " "