ruxus – Що таке GameFi? Розповідаємо у картках ForkLog

309

Головне

  • GameFi або ігрові фінанси – це блокчейн-проекти, які дозволяють користувачам заробляти у рамках ігрового процесу.
  • Модель поєднує у собі ігрову механіку, елементи децентралізованих фінансів (DeFi), незамінних токенів (NFT), а також метавсесвітів.
  • за даними за 2021 рік, токени GameFi-сегменту виявилися лідерами зростання, серед них проекти Gala Games (GALA), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) та Axie Infinity (Axs).

Коли з’явився GameFi?

Вперше термін GameFi згадав засновник DeFi-проекту yEarn Finance Андре Кроньє у 2020 році, проте підтримку криптовалют додавали в ігрові проекти задовго до цього. Ще в 2014 році деякі онлайн-казино приймали депозити в біткоїні.

Розробники експериментували, інтегруючи біткоїн із серверами Minecraft, комп’ютерною грою в жанрі «пісочниці». На сервері MinecraftCC гравці отримували нагороду в першій криптовалюті за будь-яку дію: розміщення блоків, вбивство монстрів, будівництво та багато іншого. У 2016 році програма стала нестійкою і підтримку біткоїну прибрали, проте сервер активний досі.

додаток CryptoKitties, запущене у 2017 році, стало одним із перших популярних онлайн-ігор на Ethereum. У CryptoKitties кожен міг купити, вирощувати та обмінювати цифрових кошенят у вигляді токенів стандарту ERC-721.

Додаток викликав великий інтерес у користувачів: менш ніж через тиждень після запуску на «криптокотят» припадало понад 11% усіх транзакцій у мережі. Гра не раз спричиняла перевантаження блокчейна Ethereum.

З початку 2020 року сектор GameFi почав активно розвиватися. З’явилося багато ігор, що використовують токенізовані внутрішньоігрові об’єкти. Цьому сприяло зростання популярності DeFi та NFT.

Що відрізняє GameFi від класичних відеоігор?

Класична модель “pay to play” (плати, щоб грати) зобов’язує користувача платити за підписку або ліцензійний доступ, а також атрибути, що оптимізують ігровий процес.

Ця категорія відеоігор працює на централізованих серверах ігрових компаній. Отже, внутрішньоігрові покупки та середовище не можуть повністю належати користувачеві.

Наприклад, користувач купує нову броню чи зброю, які покращують показники ігрового персонажа. Як правило, предмети обмежені конкретною платформою або віртуальним середовищем. Гравець використовує їх лише там, де вони були придбані.

GameFi змінює традиційну ігрову індустрію. Проекти поєднують приємне з корисним — ігровий процес та монетизацію, а блокчейн надає цій моделі децентралізації та прозорості.

Концепція передбачає збереження права власності на цифрові предмети як NFT. Дані про власника ігрових артефактів закріплюються у блокчейні. Інформацію не можна замінити або видалити.

Крім того, користувачі одержують винагороду за гру в токенах проекту. Гравець може продати токенізовані нагороди, а також обміняти їх на іншу криптовалюту чи фіатні гроші на торгових майданчиках.

GameFi надає широкий вибір жанрів: від класичної лотереї до складних розрахованих на багато користувачів мультивсесвітів. Компанія розробників блокчейн-ігор Gala Games прагне у майбутньому створити цілісну екосистему з єдиною економікою для різних ігрових жанрів.

Який блокчейн використовують для створення GameFi-проектів?

Перші GameFi створювали на біткоїні та Ethereum, проте на даний момент переважно використовують більш дешеві та швидкі рішення.

Наприклад, Axie Infinity спочатку була випущена на базі Ethereum, проте повноцінну екосистему в результаті розгорнули сайдчейне Ронін.

Існують і інші спеціалізовані блокчейн-платформи, адаптовані для GameFi, наприклад, Flow від творців CryptoKitties Багато ігор випущено на блокчейнах Tron, BNB Chain, Wax та Polygon.

На які категорії поділяються проекти GameFi?

Free2Play (з англ. грай безкоштовно) – проекти, які не вимагають первинних інвестицій – можна відразу починати грати.

Наприклад, Gods Unchained – Колекційна карткова гра на блокчейні. Вона багато в чому нагадує Hearthstone, проте дозволяє гравцям вільно продавати та обмінюватися NFT-картами, а також отримувати нагороди за успіхи у грі.

Play2Earn (з англ. грай, щоб заробляти) – до цієї категорії належать всі блокчейн-проекти, які дають можливість користувачам монетизувати ігровий досвід.

Move2Earn (з англ. рухайся, щоб заробляти) – проекти, які винагороджують користувачів за фізичну активність, а не за ігровий процес.

Відомий представник сегменту – фітнес-додаток для мобільного пристрою STEPN. Програма відстежує рухи гравців за допомогою GPS, а користувач отримує токени проекту за прогулянку або біг. Для участі необхідно мати кілька цифрових кросівок у вигляді NFT.

Метавсесвіт — віртуальний світ у вигляді тривимірної ігрової «пісочниці», де користувачі володіють не лише цифровими предметами, а й ділянками землі, представленими у вигляді незамінних токенів.

Наприклад, у The Sandbox і Decentraland будь-який гравець може купити цифрову нерухомість, розвивати її і отримувати дохід, а в розрахованій на багато користувачів My Neighbor Alice можна придбати цілу ферму.

На окрему увагу заслуговують компанії, що надають інструменти для розробки та розповсюдження гейміфікованих проектів на блокчейні.

Наприклад, компанії Enjin забезпечує проекти інструментами для розробників, впроваджує у існуючі відеоігри блокчейн-технології та віртуальну економіку, а також допомагає випустити внутрішньоігрові кроссчейн-NFT.

У чому полягає суть моделі P2E?

Окрему увагу варто приділити моделі Play2Earn (з англ. грай, щоб заробляти).

Основна перевага моделі P2E – винагороди в ігрових токенах проекту, а також право власності на цифрові активи та персонажів.

Як правило, гравці отримують нагороди за виконання внутрішньоігрових завдань: взаємодія з іншими гравцями, участь у випробуваннях та змаганнях, просування за рівнями та інші дії. Проте більшість проектів Play2Earn вимагають початкових інвестицій.

Наприклад, в екосистемі Axie Infinity перед початком гри необхідно придбати чи орендувати команду персонажів Axie. Гравці використовують NFT-істот, щоб заробити токени Sweet Love Potion (SLP). Їх можна обміняти на іншу криптовалюту чи фіат.

Яке відношення DeFi має до GameFi?

Проекти інтегрують до ігрової екосистеми механіки DeFi, а саме прибуткове фермерство, стейкінг і майнінг ліквідності.

Наприклад, у метавсесвіті The Sandbox гравцям доступний стейкінг токена SAND. Користувач отримує прибуток відповідно до обсягу заблокованих коштів, а також цінні ігрові ресурси GEM та CATALYST.

Завдяки елементам DeFi ігри стають ще децентралізованішими. Деякі GameFi надають можливість спільноті впливати на майбутнє проекту через децентралізовані автономні організації (DAO) та смарт-контракти. Кількість токенів у власників впливає право голосу.

Знайшли помилку у тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER



[ad_2]

Source link

" " " "