Телеканал “ІРТ-Полтава” – У селі Рунівщина встановлюватиме пам’ятний знак хорунжому Армії УНР, художнику та скульптору Михайлу Гаврилку

169

5 вересня у селі Рунівщина Новоселівської територіальної громади встановлюватиме пам’ятний знак талантливому українському скульптору, хорунжому Армії УНР Михайлу Гаврилку з нагоди 140-річчя від дня його народження. Меморіал з’явиться біля парку на місці пам’ятного каміння, що був закладений на честь видатного земляка 10 років тому.

Євген Бова — Новоселівський сільський голова:
-Ми знаходимося у с. Рунівщина біля місця, де буде у вересні, де відзначатиметься пам’ятна дата, причому на державному рівні. 140 нар. від дня народження видатної постаті нашої громади М. Гаврилка. Ми організували в цьому році встановлення на цьому місці, де ми зараз знаходимося, пам’ятного знаку до цієї визначної дати. Проходили громадські обговорення, голосування.

Залишковий варіант вибрали серед 3-х ескізів. Виготовлення та встановлення пам’ятника коштуватиме громаді приблизно 140 тис грн.

Євген Бова — Новоселівський сільський голова:
— Ми відобразили: герб УНР, червона калина-символ, дані про М. Гаврилка, шабля і стек — це уособлення його діяльності, тобто «шаблею, стеком».

Олег Пустовгар — регіональний представник УІНП у Полтавській області:
— Михайло Гаврилко — це зріз епох історичної давнини із червоною та білою росією понад 100 років тому. Він поєднав у свобі 2 іпостасі: діяча культури, борця за незалежність, військовика, був хорунжим армії УНР, скульптором. Навчався у Краківській академії, увійшов в історію, що створив образ Т. Шевченка.

У Рунівщині буде не лише пам’ятник, а історично-меморіальний комплекс, — каже регіональний представник УІНП О. Пустовгар. 9 серпня на сесії Новоселівської сільської ради затвердили програму щодо збереження культурного насліду та відновлення національної пам’яті.

Олег Пустовгар — регіональний представник УІНП у Полтавській області:
— Ця сесія є важливою тим, що вперше на Полтавщині та рівні місцевої ТГ затверджено комплексну програму збереження не лише культурної спадщини, а й національної пам’яті.

Крім пам’ятного знака, у Рунівщині облаштують аллею та сквер імені Михайла Гаврилка, започаткують щорічний історично-культурний фестиваль та створять музей Національної пам’яті. У місцевому сільському музеї вже є кілька унікальних експонатів.

Марія Албет – директорка будинку культури с. Рунівщина:
-Експонатів, таких робіт Гаврилка, у нас 2. Барельєф шевченка та бюст Прометея. Його нам подарував онук Ярослав.

Багато робіт митця не збереглося, у шкільних підручниках про нього не писали, чи протягом століття він опинився серед спеціально замовчуваних та незаслужено забутих, — розповідає вчитель історії Рунівщинської школи.

Віталій Жук — вчитель історії та географії Рунівщинської школи:
-Ім’я М. Гаврилка – яскравий приклад того, як радянська влада намагалася сховати, викорінити нашу історичну пам’ять. І дуже добре, що це ім’я сьогодні повертається. Я сам десь на початку 2000-х вперше почув це прізвище. Адже навіть у підручниках з історії України це ім’я не згадувалося.

-Хотів би наголосити: ученикам це наголошую, що, якби М. Гаврилко був сьогодні живий, він би був серед тих, хто боронить незалежність України.

Михайло Гаврилко народився 5 вересня 1882 року у козацькому хуторі неподалік с. Рунівщина. Автор пам’ятників Тарасу Шевченку, творець образів Івана Франка, Маркіяна Шашкевича. Один із організаторів Українських січових стрільців під час Першої світової війни. Командир партизанського загону Армії УНР на Полтавщині. Був арештований та страчений чекістами у Полтаві восени 1920 р.

[ad_2]

Source link

" " " "