“Є ye.ua” – Ще одна платіжка за газ, або Чому потрібний договір на технічне обслуговування | Новини Хмельницького “Є”

375

Раніше плата за обслуговування внутрішньобудинкових мереж та приладів входила до тарифу за розподіл газу.

Вже кілька років українці сплачують за газ двома платіжками. Першою розраховуються за споживане блакитне паливо, а іншою — за його розподіл, тобто доставку. Однак можна говорити про появу третьої. Йдеться про договори на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж та приладів. Читачі сайту «Є» розповіли, що працівники АТ «Хмельницькгаз» закликають їх укласти такі договори. Подібна ситуація і в інших містах країни. Однак люди не зрозуміють, чому їм потрібно витрачати лішні кошти, адже вони й так сплачують за розподіл блакитного палива.

Насправді договори про технічне обслуговування не є чимось новим. Хоча їх запровадження тривало кілька років, про них активно заговорили 2021-го. Попри це досі існує низка «білих плям».

Раніше за технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж та приладів відповідали газорозподільні компанії, тобто облгази. Наприклад, АТ “Хмельницькгаз”. Необхідні кошти закладалися в тариф. Однак у 2018 році зміни до чинного законодавства зробили цю послугу ринковою. Газові мережі умовно поділили на дві частини: зовнішні та внутрішньобудинкові.

За технічне обслуговування зовнішніх мереж надалі відповідають облгази, які в цій сфері мають природну монополію. Щоб підтримувати їх у належному стані, населення сплачує тариф за розподіл блакитного палива. Натомість для проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж та приладів людям необхідно укладати окремий договір. Втім, у них з’являється вибір. Проводити такі роботи можуть не лише облгази, а й інші ліцензовані компанії.

Загалом відповідальність за належне утримання внутрішньобудинкових газових мереж та приладів на населення вперше поклали Кодекс газорозподільних систем і Правила безпеки газопостачання. Ця практика була закріплена у 2021 році, коли набули чинності зміни до закону. «Про житлово-комунальні послуги». Така необхідність пов’язана з небезпекою, яку мають зношені газові мережі чи несправні прилади. Тобто технічне обслуговування потрібне для безпеки самих же споживачів. Однак можна говорити, що прозрачних правил на цьому ринку досі немає.

Технічне обслуговування: скільки і за що платити

Щоб забезпечити прозорість укладання таких договорів, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) мала б затвердити кілька документів. Зокрема, типовий договір, методику розрахунку вартості технічного обслуговування та граничні ціни. На це державному регулятору давалося два місяці з дати набуття чинності законодавчих змін. Майже минуло рік, а відповідних документів досі не затверджено. Це сайту «Є» підтвердили і представники АТ «Хмельницькгаз» у відповіді на наш інформаційний запит.

«НКРЕКП наразі не затвердила типового договору на технічне обслуговування. Тому на офіційному сайті АТ «Хмельницькгаз» та інших операторів ГРМ (облгазі – авт.) він відсутній. Натомість ми пропонуємо власний, розроблений фахівцями варіант договору з врахуванням усіх законодавчих норм і технічних вимог. На 1 вересня побутові споживачі з АТ «Хмельницькгаз» уклали 52 тисячі таких договорів. Це становить 15 відсотків від загальної кількості», — зазначили у «Хмельницькгазі».

За його інформацією, технічне обслуговування проводитиметься один раз на рік. Його вартість становить 360 гривень. Відповідно гроші також потрібно сплачувати лише раз на рік. За ці кошти працівники «Хмельницькгазу», наприклад, перевіряти на герметичність з’єднання газопроводів та газового обладнання, усунути наявні витоки газу, прочищати пальники котла чи колонки, перевіряти наявність тяги у димових та вентиляційних каналах.

Альтернативу облгазам повинні шукати самі споживачі

Відповідно до чинного законодавства, технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж та приладів є ринковою послугою. Тому ніхто не має права вимагати у споживача укласти договір саме з облгазом. Однак у такому разі людині доведеться самостійно шукати, хто цим займатиметься. Це може виявитися непростим завданням, адже регістру таких компаній немає.

У пресслужбі управління Держпраці у Хмельницькій області пояснили, що АТ «Хмельницькгаз» не єдина компанія, яка може обслуговувати газові мережі та обладнання. Його можуть проводити приватні підприємці та організації, які задекларували у Держпраці виконання відповідних видів робіт із підвищеною опасностью. До 2018 року існував перелік таких компаній, адже вони мали отримувати дозволи на свою роботу. Однак тепер їхній облік не передбачений.

«Обираючи компанію, яка займатиметься технічним обслуговуванням газових мереж та обладнання, слід звертати увагу на те, чи має вона юридичне право виконувати роботи з підвищеною опасностью. Тобто є дозвільні документи на виконання таких робіт», — зазначили в управлінні Держпраці.

Співробітники «Хмельницькгазу» підтверджують, що власники чи співвласники житла можуть укладати договори на технічне обслуговування з іншою ліцензованою компанією. Однак тоді вони спершу мають підписати АТ

“Хмельницькгаз” акти розмежування. Цими документами буде встановлено чітку межу між газовими трубами, що належать мешканцям будинку та мережами, які обслуговує газорозподільна компанія.

Читайте також: Буржуйки, електрообігрівачі та утеплення, або Як не замерзнути, якщо зникне газ

[ad_2]

Source link

" " " "