“Закарпаття онлайн” – На Закарпатті стартував Мандрівний міжнародний фестиваль Docudays UA

181

На Закарпатті стартував Мандрівний міжнародний фестиваль Docudays UA


Фестиваль по всій Україні проходитиме з 12 листопада до 30 грудня, він розпочався у Львові та побуває у 22 областях України. Та вперше – за кордоном. Детальніше про цьогорічний перебіг фестивалю на Закарпатті, програму, заходи, організаторів та авторів йшлося на прес-конференції в Ужгороді.


Тема цьогорічного Мандрівного Docudays UA – Надзвичайний стан – дуже зрозуміла та близька всім українцям та українкам. Надзвичайний стан — це виняткова ситуація, коли звичайні життя та плани на майбутнє поставлені на паузу. А базові життєві потреби та людські права – під постійною загрозою.


Наталія Кабацій, директорка БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», співкоординаторка фестивалю в Ужгороді зауважила, що цьогорічний мандрівний Docudays UA таки відбудеться, хоча відкриттю традиційно біля березня у Києві фестивалю завадила війна. «У Києві фестиваль розпочався лише вікендом лише на початку листопада. Тема цьогорічного фестивалю – Надзвичайний стан – це та виняткова ситуація, коли ми не маємо звичайної життя і наші всі плани на майбутнє поставлені на паузу, – говорить Наталія Кабацій. – Ми говоримо про базові проблеми та людські права, які є загрозою в усі часи».


«Навіть в умовах надзвичайного стану та війни ми боремося за права людини, за свободу, – каже Марія Менджул, д.ю.н., доцент, ГО “Карпатська Агенція Прав Людини “Вестед”, заступниця директора Юридичної клініки УжНУ, співкоординаторка фестивалю у Вінниця. – Фестиваль проходитиме по всій Україні. Коли планували, чи проводити і як, бо багато партнерів опинилося за межами України( закордоном чи в окупації), всі відгукнулися. Організатори були вражені! На Закарпатті ми розпочинаємо сьогодні, 28 листопада з показів у навчальних закладах. Інша частина фестивалю – це відкриті покази». 1 грудня, за словами Марії Менджул, пройде показ фільму для студентської молоді «Синдром Гамлета». Очікується, що до показу онлайн приєднається герой стрічки.


У рамках Docudays UA щороку проводяться правоосвітні заходи. Цього року заплановано вебінар, головною темою якого стане документація військових злочинів. Також продовжиться компанія, започаткована в минулому році про права жінок при родах. У межах кампанії «Разом – за безпечні пологи» дізнаємось, який досвід ведення вагітності та пологів за годину війни слід врахувати у повоєнній відбудові. Наразі акценти змістяться на захист прав жінок при пологах в окупації, в укриттях, за відсутності медперсоналу.


Марія Сімкович, методист управління освіти Ужгородської міської ради, співорганізатор фестивалю в Ужгороді нагадала, що освітяни долучаються до організації Docudays UA вже 9-й рік поспіль. «Цього року ми запланували 5 стрічок та додатковий показ: 28,29 листопада, 5,6,7,12 грудня. В онлайформаті до переглядів долучатимуться режисери Олеся Моргунець та Дмитро Гришко «між небом та горами». – розповіла Марія Сімковіч. – Традиційно щороку ми проводимо конкурс фотографії про права дітей. Цього року вибрали тему «Якби не війна»: як наше сьогодення попливло на життя та побут дітей, що змінилося в їхній житті, які втрати, які емоції, що робить щасливими чи наоборот. Хочемо звернути увагу саме на дітей, за них сьогодні найбільше страшно». Підсумки фотоконкурсу оголосять 14 грудня, отже організують мандрівну фотовиставку.


Михайло Давиденко, директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги підкреслив, що цьогорічна тема як ніколи є актуальною. «Бо ми наголошуємо, що сила права має переважати право сили. Росія правом сили намагалася змінити демократичний вибір народу України, нав’язати своє бачення: де ми маємо бути, з ким дружити, які цінності відстоювати, – каже Михайло Давиденко. – Щороку фестиваль стає цікавішим. Дуже важливо під час війни показати проблеми, які турбують, почуття, які у нас є. Наступного року, напевно, фільми будуть відображати життя мільйонів наших людей, які опинилися за кордоном».


Цього року всі покази, на відміну від фестивалів «ковідних годин», демонструватимуть офлайн. Про місце та час переглядів організатори повідомлятимуть заздалегідь на сторінках Docudays UA, це пов’язано із заходами безпеки та наявністю електроенергії.


Також цього року фестиваль на Закарпатті проведе акцію на підтримку свого постійного багаторічного модератора Максима Буткевича, який зараз перебуває у російському полоні.


До програми Мандрівного Docudays UA увійде блок короткометражних стрічок, знятих українськими режисери та режисери після початку повномасштабного вторгнення. Також будуть представлені іноземні та українські фільми із програми 19-го DOCUDAYS UA, яку команда готувала ще зимою для показів у кінотеатрах мирного Києва. Детальніше з кінопрограмою можна ознайомитись на сайті Мандрівного.


У рамках фестивалю команда підготувала спецпроект «Чому українці перемагають». Це 10 історій стійкості про незламність, боротьбу та победи регіональних координаторів/-ок Мандрівного Docudays UA. Читайте щотижня на сайтах Мандрівного та Суспільного, медіапартнера фестивалю.


Також обговоримо, чому важливо фіксувати події життя та побут під час війни та розповімо про новий проект фестивалю «Архів війни». Заходи правозахисної програми будуть також доступними на DOCUSPACE.


Також на DOCUSPACE можна буде переглянути кінопрограму Надзвичайний стан. Стрічки будуть доступні лише на території України.


Цього року безпека наших глядачів та глядачок – найприоритетніше завдання, тому ми обмежуємо кількість офлайнових громадських заходів. Детальніше про події можна буде дізнатися у регіональних координаторів та координаторок фестивалю. Стежте за оновленнями на фейсбук-сторінках та на сайті Мандрівного. Закарпаття онлайн у Ужгородському пресклубі.


Організатори:


Громадська організація «Докудейз»


Українська Гельсінська спілка з прав людини


Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»


ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»


19 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 року Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut, Польського Інституту у Києві. Інклюзивність фестивалю підтримують Ощадбанк та Mastercard. Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів, благодійних організацій чи компаній цих країн. Відповідальність за зміст публікації несе винятково його автор(к)і.

28 листопада 2022р.

Теги: фестиваль, кіно

[ad_2]

Source link

" " " "