Природній ресурс чи бізнес? Підсумки тижня .

815

Природній ресурс  чи бізнес? Нині мова про лісові господарства держави, долю яких в Україні обговорюють давно. А саме з 2017-го, коли уряд ухвалив стратегію розвитку лісової галузі. Вона передбачає створення єдиного централізованого підприємства, що об*єднає  усі  ліси країни. Самі ж лісівники побачили в реформі тотальну загрозу – передачу «живих» гектарів у приватні руки, так звану концесію.  Кажуть, якщо механізм запустять – галузь працюватиме на  збагачення бізнесменів, а не самої держави.

Цінні дуби, ясени та модрини. Лісівники Хмельниччини демонструють, без перебільшення, багатство нашої області – рясні площі зелених насаджень.  Аби дерева були здоровими, а ліси – густими та доглянутими,  треба жити цією справою, – зізнаються тутешні господарі.  Вони пильнують тисячі «живих» гектарів, дбають  про рослини й повсякчас вирощують нові. Проте цілком реально, що скоро робити це буде – нікому.  Запропоновані урядом зміни у лісовій галузі передбачають тимчасову передачу лісів  – у приватні руки.

Лісівники певні, – працюватимуть приватники тільки задля власного збагачення. Деревину почнуть безконтрольно пиляти, аби збути якнайшвидше та чим дорожче.  Натомість пересічним українцям – стане гірше, адже саме по ним вдарить нова реформа. Адже чимало сіл та містечок в області живуть саме за рахунок державних лісгоспів. Це підтверджують в об*єднаних територіальних громадах, де лісівники підтримують населення соціально.

Чимало шляхів, які проходять крізь «зелені» гектари,  лісівники постелили в межах соціальної підтримки. Більше 20-ти кілометрів таких доріг тепер  з*єднують найвіддаленіші села області.

Якщо приватизація таки торкнеться лісової галузі – без роботи залишаться сотні працівників господарств.  Зараз люди забезпечені  усіма умовами праці, мають достойну заробітну плату і відповідно  – бажання працювати.

Працівників, які цілодобово пильнують ліс, приміром, забезпечують сучасним, комфортним житлом. У лісових господарствах області відновили практику так званих лісових кордонів. Це своєрідний острівець домашнього затишку просто посеред лісу.  Усі переваги таких новацій відчула на собі сім*я – Ковалюків.

Впроваджують новинки і в технічному плані. Приміром, спокій у лісі нині  стережуть за допомогою сучасної техніки – дронів.  Таким чином пильнують територію від пожеж  та бракон*єрів.

Гектари лісу тутешні фахівці намагаються тільки примножувати. Тому один із ключових напрямків їх роботи – створення нових посадок.  Для цього, кажуть, потрібна якісна насіннєва база. Приміром,  Ізяславський лісгосп третій в Україні придбав та встановив  лінію для лісонасіневого виробництва.

Саджанці ж доглядають у спеціальних розсадниках. Згодом ж заліснюють ними території замість тих дерев, які підлягали вирубці.

Аби зпиляні дерева збувати з користю – лісівники Хмельниччини будують деревообробні цехи. Такий функціонує, до прикладу, в Старокостянтинові. Це дозволяє отримувати додаткові надходження, які потім спрямовують на розвиток лісового господарства.

Ці господарства – це лише частинка великого механізму – лісогосподарської галузі країни, яка поки що функціонує в інтересах держави. Якщо українські ліси віддадуть в концесію – назад їх повернути буде важко, – певні фахівці. І кивають на 13 статтю Конституції України, що говорить про вільний доступ до природніх ресурсів. Тож  чи може бути ліс у приватній власності?

" " " "