День людини із синдромом Дауна відзначають у світі

1179

Багато сонця в сніжний весняний день. 21 березня – Всесвітній день людей з синдромом Дауна. Вибір дати не випадковий – цифра 21 символізує двадцять першу пару хромосом, а цифра 3 говорить про те, що в цій парі присутні не дві, а три хромосоми. Такий код позначає особливий генетичний стан людини – наявність у нього синдрому Дауна. В сучасній Україні люди з синдромом Дауна змушені стикатися із зневажливим до них ставленням, яке будується на забобонах. Їм з дитинства доводиться боротися за можливість жити повноцінно і рівноправно з усіма іншими людьми, на яких вони так не схожі.

21 березня у всьому світі відзначають день людини з синдромом Дауна. Щорічно в Україні народжується понад 400 немовлят із зайвою хромосомою. У Хмельницькому минулоріч таких діток народилось одинадцять. Наявність синдрому Дауна у дитини не залежить ані від кольору шкіри, ані від способу життя батьків малюка. Така собі генетична аномалія. Єдине, що має вплив на появу синдрому, це вік матері, вважають медики. Ризик синдрому Дауна майбутній дитині ставлять багатьом жінкам, особливо якщо вік перевищує 35-ть років.

Синдром Дауна під час вагітності стало можливим діагностувати не так вже й давно.  Та на сьогодні, завдяки біохімічним аналізам і УЗД лікарі можуть оцінювати ризик народження дитини з зайвою хромосомою. У разі якщо ймовірність висока, вагітну жінку відправляють до лікаря-генетика, на ще більш глибокі обстеження. Лікар-генетик підтверджує або спростовує діагноз ще не народжених дітей. Виявити захворювання можна вже на 12 тижні вагітності. Лікарі кажуть, окрім різноманітних аналізів, цей синдром можна розпізнати і за деякими зовнішніми ознаками по зображенню дитинки на УЗД.

Батьки «сонячних дітей» кажуть, їхні діти здорові, просто трохи не такі, як всі. І проблема не в зайвій хромосомі дитини, а в тому, що до цих пір ці діти самі зайві в нашому, мабуть, хворому суспільстві.

Пані Антоніна працює з дітками із розумовою відсталістю, в тому числі із синдромом Дауна, вже більше 10 років. Жінка каже, якщо з такою дитиною займатись із самого народження, давати їй якомога більше уваги та спілкування  – вона цілком може стати повноправним членом суспільства.