Нещодавно в Україні стартував проект «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», який реалізується Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Цей проект співпрацює із усіма територіальними громадами держави. А також із тими населеними пунктами, які тільки планують об’єднатись. Метою проекту є створення сприятливого середовища для впровадження децентралізаційної реформи в Україні, зміцнення місцевого самоврядування. Бере участь у проекті і Маківська сільська ОТГ, що на Хмельниччині. Голова ОТГ поділився своїм баченням розвитку громади та розповів про вже існуючі напрацювання.
На посаді сільського голови Анатолій Кушнір з 2006 року. Минулоріч Маківська ОТГ приєдналась до проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні». Під час зустрічі з журналістами Анатолій Кушнір поділився своїми напрацюваннями та баченням розвитку громади. Голова ОТГ каже, створення територіальних громад – це кінець радянської влади на селі.
Пан Анатолій переконаний, відсутність вертикалі впливу тільки на краще. До прикладу, в галузі освіти Маківської громади існує двосторонній зв’язок вчителів та батьків. Вони разом працюють, аби надати своїм дітям кращу освіту та виховання. Анатолій Кушнір зізнався, має давнє бажання платити вчителям більше, тим паче сільська рада має таку можливість. Тому, запропонував педагогам скласти ЗНО, аби визначити їхню професійність.
Безумовно, основа місцевого самоврядування є фінансовий ресурс. І насправді, такі територіальні громади, як Маківська, цілком могла б існувати за власні кошти – бюджет сільської ради. Та наразі з цим є великі проблеми. Основний податок, який формує бюджет – це податок на доходи фізичних осіб.
Основна проблема в тому, що більшість людей працюють не офіційно і тому не сплачують податків. А від цього зменшується наповнення бюджету сільської ради, відтак – не вистачає коштів на те, аби покрити всі необхідні витрати. Анатолій Кушнір переконаний, для розвитку місцевого самоврядування громадам необхідна фінансова незалежність від держави та підвищення суспільної відповідальності.