Нафтогаз повідомив, кому продаватиме на Хмельниччині газ за найдешевшим тарифом

Жителі Хмельниччини не залишаться без гарячої води і тепла у новому опалювальному сезоні

681

На нараді в президента Володимира Зеленського було досягнуто важливої домовленості щодо роботи підприємств теплової комунальної енергетики. Зокрема, вдалося домовитись щодо зниження тарифу на газ для підприємств теплової комунальної енергетики. Крім того, їм пообіцяли списати накопичені борги перед постачальниками газу. Таким чином, зроблено серйозний крок щодо забезпечення українців теплом у наступному опалювальному сезоні.

Нараду за участю президента, а також керівників уряду і ТОП-чиновників паливно-енергетичного комплексу ініціювала Асоціація міст України (АМУ).  Мери міст б’ють на сполох: підприємства теплової комунальної енергетики України стали заручниками неузгодженого тарифоутворення, яке й досі панує в Україні.

З одного боку, у нас вже начебто існує ринок газу, а отже, усім мають продавати блакитне паливо  за ринковими цінами. З іншого боку, уряд поклав на виробників тепла спеціальні зобов’язання, за якими вони мали закладати в тариф на тепло занижені ціни на газ. Тобто, Нафтогаз їм відпускав газ за більшим тарифом, а вони закладали в тарифи на тепло менший. При цьому і сам Нафтогаз також продавав їм блакитне паливо не за ринковою ціною, а теж за нижчою. Тобто, в тепловій енергетиці вимальовувалась така собі трирівненва система цін: ринкова ціна на газ – ціна, за якою Нафтогаз відпускав газ підприємствам ТКЕ – ціна, яку підприємства ТКЕ закладали в платіжки за газ.

Таким чином утворилась велетенська заборгованість міських теплокомуненерго перед Нафтогазом.  На початку року влада обіцяла знайти джерела, з яких компенсують збитки комунальникам, а також віддадуть гроші Нафтогазу, що відпускав їм газ за заниженим тарифом. Але справи із наповненням і державного, і місцевих бюджетів поки залишають бажати кращого. Отже, поки компенсаторів не знайшли. Через це постачальники газу пригрозили припинити постачання газу підприємствам ТКЕ, що в багатьох містах і зробили. Зокрема, відключили газопостачання навіть тим котельням, які постачають гарячу воду у лікарні.

А найстрашніше, що українці могли залишитись не лише без гарячої води на літо, але й без тепла в наступному опалювальному сезону. Тому проблему слід вирішувати негайно. Саме це через Асоціація міст й ініціювала нараду у президента.

За підсумками наради були досягнуті такі домовленості:

  1. Протягом тижня (24-30 травня 2021 року) НАК «Нафтогаз України» запропонує підприємствам ТКЕ постачання природного газу на умовах річного контракту за ціною 7 400 грн/тис. куб. м (без ПДВ). Таке постачання буде здійснюватися на умовах післяплати, без застосування штрафних санкцій за подобові небаланси споживання природного газу та його недобір.
  2. НАК «Нафтогаз України» звернеться до Державної виконавчої служби України з листом щодо зняття арештів з рахунків підприємств теплопостачання.
  3. Найближчим часом Верховна Рада України ухвалить Закон, яким будуть списані борги підприємств теплопостачання за спожитий природний газ, а також відшкодовано заборгованість з різниці в тарифах, яка виникла до травня 2021 року.
  4. Найближчим часом Верховна Рада України ухвалить зміни до Бюджетного кодексу України в частині надання можливості органам місцевого самоврядування здійснювати місцеві запозичення з метою забезпечення придбання природного газу для потреб підприємств ТКЕ.

Тобто, Нафтогаз пообіцяв відпускати газ для підприємств ТКЕ за тарифом, нижчим за річний тариф “Фіксований”, який діє у нього для побутових споживачів. Нагадаємо, що для побутових споживачів компанії Нафтогаз тариф нині становить 7,96 гривні за кубометр. А компанія “Хмельницькгаззбут” відпускає своїм клієнтам газ по 7,99, як і більшість облгазів.

АМУ сподівається, що вже найближчим часом ці домовленості почнуть реалізовувати. Але при цьому Асоціація рекомендує підприємствам ТКЕ укладати угоди с Нафтогазом щодо постачання газу лише після того, як вони отримають від нього комерційну пропозицію, в якій буде вказана ціна  у 7,4 гривні за кубометр.