Пісок видобували упродовж 3 років. ДБР Хмельниччини підозрює посадових осіб у вчиненні правопорушення, а також правоохоронців, котрі, ймовірно, прикривали злочин.
Про незаконний видобуток гірської породи розповідає Державне бюро розслідувань.
У ДБР зазначають, що було проведено ряд обшуків на родовищі піску поблизу Хмельницької АЕС. Незаконний його видобуток міг в подальшому призвести до виникнення надзвичайних ситуацій радіоактивного характеру.
Наразі ДБР вивчає причетність до злочину посадовців двох приватних компаній, які займаються будівництвом Хмельницької АЕС, а також правоохоронців Хмельниччини, які могли прикривати злочин. Попередньо встановлено, що незаконний видобуток здійснювався упродовж 2018-2021 років у санітарно-захисній та охоронних зонах водойми-охолоджувача Хмельницької атомної електростанції.
ДБР попередньо підрахувало суму збитків, які сягнули 78 мільйонів гривень. Завдані фінансові збитки є суттєвими, проте важливіше те, що протиправна діяльність в подальшому могла створити надзвичайну ситуацію радіоактивного характеру.
Учора, 22 грудня, ДБР провело санкціонований обшук у приміщеннях підозрюваних приватних компаніях. Правоохоронці вилучили:
- бухгалтерську, податкову та інші фінансову документацію;
- проєктну документацію щодо розробки та видобування корисних копалин;
- записи з даними «чорної бухгалтерії».
Попередньо злочин кваліфікували за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364);
- зловживання повноваженнями (ч. 1 ст. 364-1);
- надання неправомірної вигоди (ч. 3 ст. 369);
- незаконне видобування корисних копалин (ч. 2 ст. 240).
Правопорушникам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років з конфіскацією майна.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Хмельницька обласна прокуратура, оперативний супровід – ДБР.