Для того, щоб припинити зловживання навколо ринку землі потрібно надати доступ аграріям до дешевих кредитів, обмежити можливості спекуляції та зупинити приховану купівлю землі іноземними установами.
Про це заявив народний депутат України Сергій Лабазюк, повідомила пресслужба політика.
На переконання нардепа, ринок землі і Україні потрібен, однак ухвалений закон є суто формальним. «Він не дає можливості залучити інвестиції в Україну, не дає жодних гарантій для агросектору; не запроваджує ринкової системи оцінки землі», – зазначив народний депутат.
Сергій Лабазюк підкреслив, що дія мораторію на продаж землі скасовується 1 липня 2021 року. «А значить у нас ще є цілий рік для того, щоб підкорегувати ключові моменти. Ми маємо врахувати інтереси власників паїв і підтримати агросектор», – заявив політик.
По-перше, нардеп вважає необхідним відкрити доступ аграріям до дешевих кредитів. «Сьогодні об’єктивно аграрії не можуть купити землю, навіть при великому бажанні, адже коштів у них не вистачає навіть для виробничої програми», – сказав він.
По-друге, варто обмежити можливість спекуляцій на землі. «Потрібно подумати над запровадженням додаткового податку у разі перепродажу у перші декілька років після купівлі для таких «підприємців», а також зобов’язати використовувати сільськогосподарські землі за призначенням», – пропонує Лабазюк.
По-третє, на думку нардепа, варто вирішити питання із підтвердженням походження грошей. «Об’єктивно так склалось, що підтвердити походження своїх коштів на купівлю землі може дуже мало українців. Ця норма фактично виключає з кола потенційних власників простих людей-фермерів.
По-четверте, небхідно зупинити приховану купівлю землі іноземними установами через банки. «Потрібно зупинити можливі «сірі» та «чорні» схеми, коли підставні фізособи за винагороду купуватимуть землю та вноситимуть її як заставу. Зумисно не гаситимуть кредит і земля автоматично переходитиме у власність банків, для яких, до речі обмеження щодо площі земель не встановлене», – сказав Лабазюк.
«Тобто, ми бачимо, що закон залишив чимало «лазівок» для зловживань. Але я залишаюсь оптимістом і переконаний, що час і можливості ухвалити відповідні зміни ще є. Потрібна лише політична воля парламенту», – підсумував народний депутат.