“Новинар Полтавщини” – Міністерство культури рекомендувало демонтувати колону з орлом та інші імперські пам’ятники у Полтаві

97

Монумент Слави у вигляді колони з орлом, пам’ятник на місці відпочинку Петра та Пам’ятник коменданту фортеці Олексію Келіну — «щоб очистити місто від російської імперськості»

Експертна рада при Міністерстві культури винесла рекомендацію щодо подальшої долі трьох імперських пам’ятників у Полтаві. Фахівці вважають, що ці скульптури мають бути демонтовані та перенесені до музею. Про це повідомила прес-служба Мінкульту.

«Експертна рада Міністерства культури та інформполітики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму розглянула питання щодо подальшого існування в публічному просторі Полтави пам’ятників, встановлених у часи Російської імперії та пов’язаних з перемогою Росії в Полтавській битві 8 липня 1709 року над союзними військами України та Швеції.

Йдеться про Монумент (колону) Славивстановлений на честь 100-річчя «перемоги російської армії Петра I», пам’ятник на місці відпочинку Петраспоруд у 1849 році на місці будинку козака Магденка, в якому після битви зупинявся російський цар, та Пам’ятник славним захисникам Полтави та коменданту фортеці Олексію Келінувстановлений у 1909 році на честь 200-річчя перемоги у Полтавській битві

Сьогодні, коли Україна захищає від російського вторгнення право на власну ідентичність, особливе значення набуває подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики, у тому числі — очищення публічного простору від символів російської імперськості»– зазначено у повідомленні.

На думку членів ради, встановлення пам’ятників та присвоєння найменувань, що здійснювала російська імперія в Україні, були призвані поширювати російські пропагандистські наративи та демонструвати вищість російської культури, водночас підкреслюючи другорядність української.

Подібні пам’ятники, встановлені за часів російської імперії і дбайливо збережені в часи СРСР, враг сьогодні використовує, серед іншого, як «аргументи» для заперечення існування української нації та держави, проштовхуючи тезу про «один народ», та просування «російського світу» як ідеології путінської Росії у війні проти України.

Тому експертна рада МКІП з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму рекомендує Полтавській обласній військовій адміністрації та Полтавській міській раді:

  • демонтувати та прибрати з публічного простору російські імперські пам’ятники у Полтаві, оскільки вони є воєнними імперськими символами, які меморіалізують победу росії над Україною та її союзником Швецією, були призвані підкреслювати колоніальний, залежний стан України, уславлювати російську армію, і продовжують закріплювати російське української історії;
  • розглянути питання подальшої музеєфікації виключно тих демонтованих пам’яток, що мають культурну цінність.

Повний текст рішення Експертної ради щодо російських імперських пам’ятників у Полтаві

— Сподіваємося, що рекомендація Експертної заради буде позитивно сприйнята і обласна ВЦА разом з міською радою та громадськістю знайдуть адекватне рішення, яке поставити крапку у проблемі присутності у публічному просторі міста об’єктів, які принижують честь та гідність українського народу та його Армії зараз, коли триває війна за майбутнє існування нашої Держави— підсумував Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Водночас зазначимо, що під час відповідних обговорень у міськраді профільні керівники заявляли: більшість імперських пам’ятників наразі перебувають під охороною українського закону про охорону культурної спадщини, адже колись були визнані пам’ятками місцевого та національного значення. Тож демонтувавши їх, виконавці підуть на порушення закону. Щоб подолати цю колізію, необхідно вносити зміни до законодавства.Source link