ПОЛІТИКА – Перша леді України відвідала Меморіал 9/11 та Український музей у Нью-Йорку, де розповіла про стан українських музейних закладів

50


Перша леді України відвідала Меморіал 9/11 та Український музей у Нью-Йорку, де розповіла про стан українських музейних закладівУ межах візиту до Нью-Йорка з нагоди 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН перша леді України Олена Зеленська відвідала Меморіал 9/11, збудований на місці зруйнованого терористичною атакою 11 вересня 2001 року Всесвітнього торговельного центру.

Президентка Меморіалу Еліс Грінівальд вручила Олені Зеленській символічний подарунок – вижившее дерево. Це саджанець груші Каллері, яка вціліла на території центру під час теракту.

З 2013 року Меморіал дарує такі саджанці громадам, які пережили трагедії та вистояли. Раніше деревця отримали норвезькі громади Осло та Утея, грецьке місто Марафон та Багамські острови, спустошені ураганом.

«Сьогодні це Україна, яку спустошує російська орда. Україна, в деокупованих містах якої находять братські могили із сотнями закатованих. До дерева, що вижило, приходять американці, які втратили близьких у страшному теракті. У травні дерево підсвічували синьо-жовтими кольорами – на знак солідарності з народом України. Цю солідарність і підтримку я відчуваю протягом поїздки щомиті. І впевнена, що українське деревце пуститиме міцне коріння і зацвіте у звільненій країні», – зазначила Олена Зеленська.

В Українському музеї у Нью-Йорку перша леді взяла участь у дискусії «Збереження української культури під час війни». Олена Зеленська розповіла про стан українських пам’яток за умов російської агресії.

«За півроку маємо понад 500 пошкоджених чи зруйнованих об’єктів культурної спадщини. Це музеї, історичні будинки, храми. Усі, що будували та створювали покоління українців. Для мене як для першої леді моєї країни та громадянки України відповідь однозначна: це війна проти нашої ідентичності. Російські оккупанти визнали нашу державу, історію та культуру своїми ворогами. Це війна проти української культури – минулої, сучасної та майбутньої. Отже, у цієї війни є ще й культурний фронт. І я прошу вас, шановні колеги, бути на ньому разом із нами, так само як вільний світ зараз із нами на воєнному фронті», – закликала Олена Зеленська.

Дружина Президента оголосила старт глобальної доброчинної ініціативи, призваної допомогти Україні зібрати кошти на відбудову зруйнованих закладів культури.

Першим відновлюватимуть Національний літературно-меморіальний музей імені Григорія Сковороди у селі Сковородинівка неподалік Харкова, зруйнований російськими обстрілами у травні 2022 року.

Крім того, в Українському музеї у Нью-Йорку за участю Олени Зеленської відбулося погашення марки «Сад божественних пісень. До 300-річчя від дня народження Григорія Сковороді». Її випустила Укрпошта з нагоди ювілею філософа (це свято, за рішенням ЮНЕСКО, відзначається у всьому світі). Одночасно спецпогашення відбулося й біля музею Сковороди на Харківщині. Очікується, що частина коштів від продажу марки буде направлена ​​до фонду відновлення музею.

Третього дня візиту до Нью-Йорка Олена Зеленська також зустрілася з професором Г’ю Герром – керівником MIT Media Lab’s Biomechatronics group при Массачусетському технологічному інституті. Група є провідним світовим розробником високотехнологічних роботичних протезів для людей, які втратили кінцівки. Її винаходами користується і сам професор, який втратив ноги 30 років тому під час гірського сходження.

Перша леді України обговорила з Г’ю Герром можливість такого протезування для українців, які втратили кінцівки внаслідок російської агресії. Олена Зеленська закликала науковця до обміну досвідом із українськими лікарями та запросила його до України.

«Україна долає глибоку травму та шок. Приклади того, як люди пережили найгірші події у житті, як ці події стали для них початком власного розвитку та розвитку технологій, дають сил рухатися далі. Публічна промова та зустріч із ветеранами та громадянськими буде неймовірною можливістю підтримати дух і посилити опір українців у цій війні», – резюмувала вона.

Крім того, Олена Зеленська провела зустріч з генеральним директором Метрополітен-опера Пітером Гелбом та його дружиною, диригенткою Кері-Лінн Вілсон.

З початку російської агресії театр підтримав нашу країну. 1 березня перед вечірньою виставою хор та оркестр Метрополітен-опера виконали гімн України. У березні театр офіційно заявив про припинення контрактів та виведення з постановок російської оперної співачки Ганни Нетребко, яка відмовилася публічно засудити агресію РФ. Її партії надалі виконувала українка Людмила Монастирська.

Крім того, дружина гендиректора Метрополітен-опера створила Ukrainian Freedom Orchestra, який став потужним голосом українських митців. З 28 липня до 20 серпня колектив дав 13 концертів на знакових майданчиках світу. Фінансову підтримку проекту забезпечила, зокрема, особиста робота Пітера Гелба з фандрейзингу.

Олена Зеленська подякувала подружжю за підтримку.

«Україна дуже цінує вашу солідарність», – запевнила вона.

Перша леді обговорила продовження життя Ukrainian Freedom Orchestra, та розвиток проектів у новому році.

Під час зустрічі також було обговорено кілька спільних з Метрополітен-опера проектів: «Це замовлення та написання опери. Така наша спільна ініціатива щодо відбору композиторів та замовлення оперного твору може стати одним із унікальних прецедентів в оперному світі. Також пропонуємо започаткувати регулярну програму стажувань для українських фахівців з оперної сфери – менеджерів, програмних директорів, художників із декорацій та костюмів, працівників технічних служб. Це стане важливим внеском у розвиток сучасного оперного театру в Україні».Source link