“Сайт міста Дніпра” – Борщовий набір: як змінилася його ціна за півроку війни

28

Індекс вартості приготування українського борщу під час війни зріс на 27%. Про це повідомляє редакція із посиланням на аналітиків одного із всеукраїнських сервісів доставки продуктів.

Зокрема аналітики проаналізували зростання цін у столичних супермаркетах за 6 місяців війни на продукти, що входять до складу традиційної страви. Фахівці підрахували, скільки зараз у середньому коштує приготувати борщ на сім’ю вдома. Зазначимо, що столичні ціни майже не відрізняються від інших регіонів. Лише на тимчасово окупованих територіях ціни на продукти харчування за хмарні, а на підконтрольній Україні території вони тримаються майже на одному рівні.

Загальна динаміка цін на продукти борщового набір

Вартість національної першої страви в Україні стає дедалі дорожчою. Майже всі інгредієнти, що входять до складу червоного борщу, зросли в ціні: від незначних 7% до істотних 114%.

Понад удвічі підскочила ціна на ріпчастий лук – на 114%, середня вартість якого у столичних супермаркетах становить 42,8 грн/кг. Настільки істотна цінова різниця пов’язана зі скороченням виробничих площ під дану культуру і різким зниженням урожаю цибулі.

Водночас картопля в середньому подорожчала на 40%, морква – на 48%, а свинина – на 30%. Також значно зросла ціна на томатну пасту – на 54%, станом на 31 серпня вона вартує в середньому 49,5 грн. за 350 г, тоді як у лютому ціна становила лише 32 грн. Зазначимо, що на полицях українських супермаркетів спостерігається відчутний дефіцит томатних соусів та пащі. Майже пропала продукція вітчизняних виробників, а саме: «Чумак», «Руна», «Наш продукт», «Помідора» тощо. Раніше були десятки видів томатної пащі у найрізноманітнішому фасуванні. Зараз же пощастило, якщо буде вибір хоча б між двома товарними позиціями. Причина на поверхні: Херсонська область головний виробник помідорів, кетчупів та томатної пасти – знаходиться в окупації.

Найменше з борщового набору подорожчала соняшникова олія – ​​ціна зросла на 7%. Сметана з лютого до серпня підскочила в ціні на 32% та коштує в середньому 36 грн за 400 г у пакетованому вигляді.

Проте радують цінами капуста та буряк, які подешевшали на 1% та 41% відповідно.

Аналітики простежили, як змінилася вартість борщу згідно з класичною рецептурою протягом шести місяців війни, та визначили, наскільки підскочила ціна на популярну українську страву порівняно з августом минулого року.

У підсумку з’ясувалося, що станом на 31 серпня 2022 року каструля червоного борщу, об’ємом на 3,5-4 л, звареного за традиційним рецептом, у середньому обійдеться українцям майже у 144 грн, що на 27% дорожче, ніж у довоєнний період станом на 23 лютого та на 52% дорожче, ніж у серпні 2021 року. Собівартість пісної страви без м’яса в середньому становить 58 грн, що на 23% вище від вартості у лютому. Порівнюючи з минулорічною ціною у серпні, вартість пісного борщу зросла майже вдвічі – на 90%.

Справка. «Індекс борщу» — середня сума вартості, в яку обійдеться приготування традиційної страви за класичним рецептом до столу. Розраховується за аналогією до міжнародного індексу БігМаку.Source link