“Сумські дебати” – Внаслідок війни екосистема Сумщини зазнала шкоди на майже 180 млн грн

108

Внаслідок воєнної агресії Росії на території України станом на 1 серпня екосистема Сумщини зазнала шкоди на суму майже 180 млн грн. З них 150 млн – це шкода від загрязнення атмосферного повітря та 25 млн грн – ґрунтів та земель сільгосппризначення. Також шкоди зазнали зелені насадження та водні ресурси. Про це повідомила директорка департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОВ Ірина Кашпур.

Щоправда, ця інформація не є залишковою, оскільки активна фаза обстрілів триває щодня.

Вже з перших днів війни прикордонні землі Сумщини російські війська обстрілювали з різних видів зброї. Попадали снаряди на сільськогосподарські поля. Перед початком посівної кампанії аграріям доводилося обходити небезпечну ділянку, каже керівник дослідного господарства Інституту сільського господарства північного сходу НААНУ Віктор Пахненко. Він показує два поля, на одному з яких знайшли 9 снарядів, а на іншому – понад 10.

Есманська громада входитиме до прикордонної зони. За словами її голови Сергія Мінакова, тут ушкоджено до 100 га земель різного призначення.

“Практично на кожному полі були вибухи, пошкоджено сади. 2 км від кордону взагалі ніхто нічого садити не буде. Артилерія, міномети, вирви практично на кожному полі. Років два нам ще відновлювати це потрібно буде“, – вважає він.

У департаменті агропромислового розвитку кажуть, що у Сумській області через воєнні дії використовують 95% від земель сільгосппризначення. За словами директора департаменту Олександра Маслака, загалом у використанні сільгоспвиробників та в господарствах населення нині 1,7 млн ​​га сільськогосподарських земель різних видів.

Він також розповів, що ускладнюють роботу аграріїв унаслідок вибухів, після яких потрібно проводити рекультивацію, вирівнювання території. Також на поверхні ґрунту можуть залишатися залишки важких металів, що є неприпустимим при вирощуванні сільськогосподарської продукції.

Крім пошкодження ґрунту, шкода від російсько-української війни нанесена й повітрю, каже Ірина Кашпур.

“Потрапляння снарядів автобазами України спричинило такий викід, який великий металургійний комбінат робить за 1,5 року. Все це може повертатися до ґрунту у вигляді кислотних дощів, якщо ми кажемо про сульфати, азотні солі“, – розповіла вона.

Вже зараз аграрії готують підґрунтя для майбутньої посівної. Поки що йдеться лише про територіальні можливості. А що посіють на цих землях – достеменно не знають. Олександр Маслак казати, що в планах – залучити до посівної прикордонної території.

suspilne.media

Поділитися у соціальних мережах





Source link