Російський автопром — галузь, де безпосередньо зайнято 300 тисяч осіб, а з урахуванням суміжних виробництв — три мільйони, — переживає клінічну смерть.
Відхід іноземних концернів та припинення постачання компонентів з-за кордону паралізували виробництво на заводах від Калініграда до Владивостока. За підсумками травня випуск легкових автомобілів у Росії скоротився на 96,7% – тобто в 30 разів у річному вираженні, прозвітував у середу Росстат. За місяць із конвеєра зійшли лише 4 тисячі машин, хоча до війни це було 100 тисяч і більше.
З 20 автозаводів, які працювали в країні на початку року, до літа залишилися лише два: це китайський Haval у Тульській області та багатостраждальний «АвтоВАЗ», який з перебоями, щотижня зупиняючи конвеєр, намагається випускати Lada Granta без подушок безпеки та ABS.
Їздити на таких машинах можна буде лише Росією. Але й інших купити майже неможливо: продажі нових авто в травні впали на 84%. Нечисленні дилери, у яких залишилися запаси, розпродують їх, і вони швидко закінчуються, зазначає Азат Тімерханов із агентства «Автостат».
Йде пошук альтернативних постачальників, зазвичай китайських, каже він. Але поки що ці зусилля марні: згідно з китайською митною статистикою, експорт автомобілів до Росії не виріс, а різко обвалився – На 83% рік до року.
“Ситуація непроста”, – заявив президент Володимир Путін 19 червня, зібравши на нараду в Санкт-Петербурзі членів уряду і голів найбільших автоконцернів країни – “АвтоВАЗу”, “Камазу”, ГАЗу і “Соллерс Авто”. “До закінчення року потрібно зробити все необхідне, щоб ситуація не стала надзвичайною», — сказав він, закликаючи діяти терміново, без бюрократичної тяганини.
Уряду Путін поставив завдання до 1 вересня підготувати стратегію розвитку автопрому, яка де-факто вимагає створити нову галузь із технологічного нуля. Потрібно і зберегти робочі місця, і наситити ринок, і створити дешеві машини на вітчизняній інженерно-технічній базі, зажадав Путін. Як невідкладну допомогу в ринок заллють гроші: 10,2 млрд рублів — на пільгове кредитування, 4,9 млрд — на пільговий лізинг, 2,6 млрд — на знижки для електромобілів
Російський автопром, майже тотально зав’язаний на імпорт, стоїть перед загрозою примітивізації, вважає директор Центру кон’юнктурних досліджень ВШЕ Георгій Остапкович: Наша автоіндустрія покладалася на закордонні компоненти. Не було практично жодного заводу, який не працював би на іноземних платформах. У Росії здійснювалося лише складання».
Тепер же, ремствує Остапкович, «ми відстанемо від усього світу на десятиліття».
Більше новин на нашому телеграм-каналі: https://t.me/volnorezodessa
[ad_2]
Source link