“22 кілометри по болоті при високій вологості на холоді. Але винагороджені були знайденим гарним пізньочорноліським горщиком”, – прокоментував понеділкову подорож берегом Дністра Ігор Старенький на своїй сторінці у Фейсбук.
Інформацію про цю подорож та її знахідки також розмістив на своїй сторінці Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник, гордо поіменувавши самовіддану пішу подорож Старенького й Левінзона археологічною експедицією.
Звісно, знайдений горщик – справжня перлина того, що відшукали археологи. І не лише через його історичну цінність а ще й тому, що земля рідко віддає науковцям предмети старовини у цілісному вигляді. А тут – такий горщик, що хоч сьогодні пий із нього молоко.
Обстеження зрізу дністровського берега стало можливим через різке обміління річки. Вода впала, і очам сучасників відкрились історичні пласти, здавалось давно та надійно заховані під нашаруваннями століть.
“У ході дослідження обстежено два багатошарових поселення (трипільська, чорноліська, черняхівська культури, давньоруський час та ХVІІІ-ХІХ ст.). Було знайдено чорнолощений черпак пізнього етапу чорноліської культури (ІХ-VІІІ ст. до н.е.), в оздобленні якого прослідковуються впливи фракійського гальштату”, – пишуть в інформаційному повідомленні на сайті музею.
Читайте також: На Хмельниччині розбили кам’яного ідола та поставили на його місці церковний вівтар
Крім цієї інформації для професіоналів, є ще те, що зрозуміло ширшому колу. Зокрема пишуть, що у зрізі береговоїх лінії також виявлено господарські ями та фрагменти жител ранньозалізного періоду. Так, в одній із ям археологи знайшли обпилений ріг оленя та колекцію посуду, що відноситься до трипільського періоду.